Sports

INTER-HOUSE HOCKEY TOURNAMENT

Keeping in view the vision of sports , leisure and recreation Springdales organized the Inter- house Hockey Tournament on 10th -11th April, 2017. Although all the four houses played well,in boys category Nalwa House(Senior & Junior boys), & in girls category Shivaji House(Senior girls), Ranjit House(Junior Girls) bagged the first position.
Sahildeep (XII-B), Alisha (VIII-A), Kashish (VII-A) & Samardeep Singh(VII-D) were accoladed as Best Players.

INTER-HOUSE TABLE TENNIS TOURNAMENT

In the InterHouse Table Tennis Tournament held on 4th and 5th nov 2016, Arshdeep(8 A) and Gaurav (6) were declared as the best players among boys in the junior category and Aryan Bhardwaj of X D earned this honour in the senior category.
Among girls Diksha of 8 D stole the show in the junior category where as Saloni(X B) and Kanika (X B) emerged as winners in the senior category.

INTER – HOUSE VOLLEYBALL TOURNAMENT

The four houses in the school Ranjit , Nalwa , Pratap & Shivaji participated in the Inter House Volley Ball Tournament and put their efforts to win the coveted trophy.
In an electrifying final match Ranjit House ( Senior boys & girls) , Ranjit House (Junior Boys) & Pratap House (Junior Boys) won the trophies in their respective categories.
Sagar of IXD, Simarndeep Virdi (XIA) , Jaskaran (III-C), Gurleen Kaur (XII – A), Amrit pal Kaur(XII-B) & Sejal (IX- A) were adjourned the Best Players.

RESULT (SENIORS)

MATCH Team (Vs) Winner Runner Up
I-MATCH SHIVAJI HOUSE V/S NALWA HOUSE NALWAHOUSE SHIVAJI HOUSE
II-MATCH PRATAP HOUSE V/S RANJIT HOUSE RANJIT HOUSE PRATAP HOUSE
FINAL-MATCH RANJIT HOUSE V/S NALWA HOUSE RANJIT HOUSE NALWA HOUSE
SNO. PLAYERS OF WINNING TEAM PLAYERS OF RUNNER UP TEAM
1. AMANDEEP SINGH SIMRAN SINGH VIRDI
2. JATINDER SAGAR
3. ANKUSH YOGESHWAR
4. AJITPAL DAMANPREET SINGH
5. LAKWINDER ANMOL
6. BRIJESH RAVINDER KUMAR
7. SAGAR SAMAN
8. PAWAN BALJINDER
9. GURKIRAT SINGH JASPREET

RESULT (JUNIORS)

MATCH Team (Vs) Winner Runner Up
I-MATCH SHIVAJI HOUSE V/S RANJIT HOUSE RANJIT HOUSE SHIVAJI HOUSE
II-MATCH PRATAPHOUSE V/S NALWA HOUSE NALWA HOUSE PARTAP HOUSE
FINAL-MATCH NALWA HOUSE V/S RANJIT HOUSE RANJIT HOUSE NALWA HOUSE
SNO. PLAYERS OF WINNING TEAM PLAYERS OF RUNNER UP TEAM
1. AMRINDER HARGUN
2. GURVANSH MANKIRAT SINGH
3. HARKIRAT DIVJOT
4. HARMEET GOMIT
5. VINEET BISAMPREET SINGH
6. GURKIRAT BHUPINDER
7. JASHANPAL GAURAV
8. PREET JASPREET SINGH
9. MANJOT HARSHIT
10. SIMRANJEET SINGH GURKIRAT SINGH
11. JASKARAN
12. SHUBANSHU
13. DEEPANSHU
14. VINEET
15. PUSHPREET
16. SATWINDER SINGH
17. PRABHLEEN
18 RAJAN

IMG-20160526-WA0002 IMG-20160526-WA0003 IMG-20160526-WA0004 IMG-20160526-WA0005

INTER – HOUSE CRICKET  TOURNAMENT

Keeping in view the vision of sports, leisure & Re – creation Springdales organized Inter – House Cricket Tournament on 18th May 2016 where Pratap House (Senior boys) & Ranjit House (Junior Boys) won the coveted trophy. Pardeep (XII – A) of Pratap House was adjourned the player of the day.

RESULT (SENIOR BOYS)

MATCH Team (Vs) Winner Runner Up
I-MATCH RANJIT HOUSE V/S NALWA HOUSE RANJIT HOUSE NALWA HOUSE
II-MATCH PRATAP HOUSE V/S SHIVAJIHOUSE PRATAP HOUSE  SHIVAJI HOUSE
FINAL-MATCH RANJIT HOUSE V/S PRATAP HOUSE  PRATAP HOUSE RANJIT HOUSE
SNO. PLAYERS OF WINNING TEAM PLAYERS OF RUNNER UP TEAM
1. PARDEEP SIDDHARTH
2. VIPIN SUSHANK
3. ANMOL PRANAV
4. DEVPAL ABHINANDAN
5. NIKHIL KARAN MANDHAN
6. KARAN RITIK
7. KARANDEEP DEV
8. NAVDEEP PIYUSH
9. SHIVAM ABHINANDAN
10. JITENDER SINGH VIPUL
11. VISHVJEET NIKETAN
12. HITESH ABHAY CHAUHAN
13. HARSHIT CHETAN
14. SANJAY UDAY
15. RASHMIT DHRUV
16. KESHAV KESHAV

RESULT (JUNIORS)

MATCH Team (Vs) Winner Runner Up
I-MATCH SHIVAJI HOUSE V/S NALWA HOUSE SHIVAJI HOUSE RANJIT HOUSE
II-MATCH RANJIT HOUSE V/S PARTAP HOUSE RANJIT HOUSE PARTAP HOUSE
FINAL-MATCH  RANJIT HOUSE V/S SHIVAJI HOUSE RANJIT HOUSE SHIVAJI HOUSE
SNO. PLAYERS OF WINNING TEAM PLAYERS OF RUNNER UP TEAM
1. ABHISHEK YUVRAJ SINGH
2. SMARTH ADITYA
3. KULJEET PRATEEK
4. ABHINAV ADITYA
5. JASKIRAT ARYAN
6. BISAMPREET PARAS
7. RAHUL SMARTH
8. TEJVEER DEV SACHDEVA
9. HARDEEP SUJAL
10. RAGHAV AMRITPAL
11. PREM JASHAN
12. ROHAN ANSH
13. ARSHPRIT AKASH
14. ABHINAV GOEL VISHAL
15. RISHABH VAIBHAV
16. JAPNEET VAIBHAV
17. DEEPANSHU
17. SATNAM

BEST PLAYERS 

Senior Boys XII A  Pradeep

IMG-20160518-WA0001 IMG-20160518-WA0003 IMG-20160518-WA0004 IMG-20160518-WA0005

INTER – HOUSE JUDO KARATE TOURNAMENT

Inter House Judo Karate Tournament organized by Springdale Public School, concluded here on 19th May 2016 with the felicitation of all the winners in different categories, Shivali (VI-D) & Varun (IVB) won the best karateka girl & best karateka boy respectively while, in the senior category Muskan (XII-B) & Naveen (VIII- D) were declared the best karateka girl & boy.

IMG-20160518-WA0006 IMG-20160518-WA0007 IMG-20160518-WA0009 IMG-20160518-WA0012 IMG-20160518-WA0015 IMG-20160518-WA0016 IMG-20160518-WA0017 IMG-20160518-WA0020

LIST OF WINNERS

Best Player’s Junior Best Player’s Senior
1. Varun IV B 1. Naveen VIIID
2. Shivali VI D 2. Muskaan XII B

Class I Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Shivam (Ranjit  House) I B
Position-2 Kanav ( Nalwa House) I B
Position-3 Ishmeet(Shivaji House) I C

Class I Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Janvi (Shivaji House) I B
Position-2 Dhanisha (Shivaji House) I B
Position-3 Jasmeen( Pratap House) I B

Class II Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Nishant (Shivaji House) II A
Position-2 Harman (Ranjit House) II B
Position-3 Ritesh  (Nalwa House) II A

Class II Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Shanvi (Shivaji House) II B
Position-2 Vedika (Shivaji House) II B
Position-3 Bhumika (Nalwa House)  II B

Class III Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Divyanshu ( Ranjit House) III D
Position-2 Dilraj(Shivaji House) III A
Position-3 Dhruv(Pratap House) III D

Class III Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Akshita (Shivaji House) III C

Class IV Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Varun  (Ranjit House) IV B
Position-2 Yuvraj (Ranjit House) IV D
Position-3 Akshit (Nalwa House) IV D

Class IV Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Nilakshi (Shivaji House) IV D
Position-2 Sakeena(Shivaji House) IV E
Position-3 Khwaish(Shivaji House) IV C

Class V Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Deepak ( Nalwa House) V B
Position-2 Sidharth (Shivaji house) V C
Position-3 Ananad (Ranjit house) V B

Class V Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Priyanka (Pratap House) V A
Position-2 Inderjot (Shivaji House) V B

Class VI Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Paras (Ranjit House) VI B
Position-2 -Lavish VI A

Class VI Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Shivali (Shivaji House) VI D
Position-2 Kajal (Nalwa House) VI A
Position-3 Vishakha (Nalwa House) VI D

Class VII Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Riyaz (Ranjit House) VII D
Position-2 Shivam (Shivaji House) VII C

Class VII Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Sanya (Ranjit House) VII A
Position-2 Vasundra (Ranjit House) VII C
Position-3 Ramneet (Ranjit House) VII C

 

Class VIII Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Sahil ( Pratap House) VIII C
Position-2 Naveen (Pratap House) VIII D
Position-3 Abhay (Shivaji  House) VIII C


Class IX Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Subh (Ranjit House) IX B
Position-2 Hirdesh IX D

Class IX Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Vaidehi (Ranjit House) IX B

Class XI  Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Lakshay (Shivaji House) XI B

Class XI Winners (Girls)

Position Name Section
Position-1 Dimple (Ranjit House) XI B
Position-2 Samriti (Ranjit House) XI B


INTER – HOUSE BASKETBALL TOURNAMENT

“ Remain strengthened while playing no matter you rise or fall;” That’s what the motive of Inter- house Basket-Ball Tournament held in the school premises on 28th April 2016.The day was eventful and full of enthusiasm. Champs were all prepared and geared up themselves to play to the best of their abilities and make their house win.
Both in girls and boys category Nalwa House bagged the first position. Ishika (X-A) & Lovepreet (XII-B) were adjourned as Best Players.

DSCN0816 DSCN0823 DSCN0824 DSCN0825 DSCN0832 DSCN0834

  FINAL MATCH 

Senior Boys Ranjit House
Senior Girls Nalwa house

BEST PLAYERS 

Senior Boys XII A Lovepreet Singh
Senior Girls X A Ishika

INTER – HOUSE HOCKEY TOURNAMENT

Sports are inseparable part of school curriculum. Sports develop team spirit, leadership and spirit to compete for a desired goal. With this aim in mind, the school attaches great importance to sports activities. The school building is surrounded by vast play fields for cricket, football, hockey and volley ball. Indoor games like table tennis chess and carom have been made available to the students. Experienced coaches having national recognition are employed for imparting training and guidance are to young boys and girls.

DSCN0819 DSCN0827 DSCN0830 DSCN0836

RESULT (BOYS)

 

MATCH Team (Vs) Winner Runner Up
FINAL-MATCH NALWA HOUSE V/S SHIVAJI HOUSE NALWA HOUSE SHIVAJI HOUSE

BEST PLAYER – SAHILDEEP (Total – 2 Goals)

SNO. PLAYERS OF WINNING TEAM PLAYERS OF RUNNER UP TEAM
1. GUNDEEP SINGH KARANVEER
2. SAHILDEEP SINGH MUKUL
3. ROHIT KASHYAP ARVINDER SINGH
4. MANDHIR SINGH PRIYANSHU
5. PAWANJOT SINGH AKSHIT
6. MANAN ANMOL
7. ATINDER SINGH AMRITPAL
8. PUSHPREET SINGH
9. NAVJOT
10. HARDEEP
11. PRIKSHIT
12. TARANJOT SINGH
13. JASHANDEEP
14. VIKASDEEP

 

RESULT (GIRLS)

MATCH Team (Vs) Winner Runner Up
I-MATCH RANJIT HOUSE V/S SHIVAJI HOUSE RANJIT HOUSE SHIVAJI HOUSE
II-MATCH PARTAP HOUSE V/S NALWA HOUSE PARTAP HOUSE NALWA HOUSE
FINAL-MATCH RANJIT HOUSE V/S PARTAP HOUSE RANJIT HOUSE PARTAP HOUSE

BEST PLAYER – NASREENA (Total – 2 Goals)

SNO. PLAYERS OF WINNING TEAM PLAYERS OF RUNNER UP TEAM
1. NASREENA JASDEEP KAUR
2. AMARPREET SIMRANJEET KAUR
3. JASPREET KAUR JASMEEN KAUR
4. DOLLY ARSHDEEP KAUR
5. SIMRAN ANJU
6. AANCHAL PRABHJOT
7. KASHISH JASLEEN KAUR
8. MANDEEP KAUR KANIKA
9. PREETI RIDDHIMA
10. VANSHIKA AVNEET
11. PARVINDER KAUR KAMALJEET
12. CHANPREET MANMEET
13. HARSHITA
14. JASLEEN
15. AMANDEEP

INTER – HOUSE GATKA COMPETITION

The upkeep and conserve inheritance of Indian Martial Arts an Inter-house Gatka competition was organized on 27th August 2015 in the School Campus. The first three winners from each category were awarded. Best Players(Boys& Girls) are Harshdeep Singh, Guneet Singh ,Jasdeep Singh. Jasmeet Kaur and Dilpreet Kaur

SAM_5113 SAM_5128 SAM_5132 SAM_5142 SAM_5146.

 INTER-HOUSE BASKETBALL TOURNAMENT

The four houses in the school Ranjit,Nalwa, Pratap & Shivaji participated in the Inter-House qualifying matches on 20th Aug & 21st Aug 2015 leading to the final matches on 22nd Aug 2015 & put in their best efforts to win the coveted trophy.
In an electrifying Final match the following teams won the trophies in their respective categories.

SAM_5059 SAM_5060 SAM_5065 SAM_5084

                  FINAL MATCH 

 

Senior BoysNalwa HouseSenior GirlsPratap House

                                                    BEST PLAYERS 

 

Senior BoysXII ARahul & SunilSenior GirlsXII BVaishali

 

 

INTER-HOUSE KARATE COMPETITION

InterHouse Karate Tournament organized by Springdales Public School, concluded here on Thursday i.e, 23rd July 2015 with the felicitation of all the winners in different category . The Tournament witnessed a total participation of 200 students from Classes I to XI. In the Junior category, Sahil of class VII D & Shivali of class VD won the best Karateka boy & bst Karateka girl,respectively while, in the senior category Lakshay XB & Vadehi VIIIB were declared the best Karateka boy & girl .

SAM_4883 SAM_4884 SAM_4885 SAM_4887

LIST OF WINNERS

Best Player’s Junior Best Player’s Senior
1. Sahil VII D 1. Lakshay X B
2. Shivali V D 2. Vaidehi VIII B

Class I Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Aryan (Nalwa House) I C
Position-2 Harman Singh ( Ranjit House) I B
Position-3 Om Maheshwari(Shivaji House) I D

Class I Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Sanvi (Shivaji House) I D
Position-2 Sophia (Pratap house) I C
Position-3 Muskan( Ranjit House) I C

Class II Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Milan Singh (Shivaji House) II D
Position-2 Kunal Virdi (Shivaji House) II B
Position-3 Devansh (Shivaji House) II D

Class II Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Kirt Saini (Shivaji House) II B
Position-2 Triveni (Nalwa House) II B
Position-3

Class III Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Gitesh Machal ( Ranjit House) III D
Position-2 Vareen Saini( Ranjit House) III B
Position-3 Harshit Chopra(Nalwa House) III D

Class III Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Nilakshi (Shivaji House) III B
Position-2 Khwaish (Partap house) III D
Position-3 Khwaish Saini(Shivaji House) III D

Class IV Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Ritik (Nalwa House) IV D
Position-2 Siddharth Sharma(Shivaji House) IV C
Position-3 Deepak (Nalwa House) IV C

Class IV Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Inderjit (Shivaji House) IV B
Position-2 Mahi (Shivaji House) IV D
Position-3 Manya (Shivaji House) IV D

Class V Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Sahil Saini ( Ranjit House) V D
Position-2 Harjeet Singh (Partap house) V A
Position-3 Lovish (Partap house) V A

Class V Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Shivali (Shivaji House) V D
Position-2 Kajal Saini (Nalwa House) V A
Position-3 Vrishti ( Ranjit House) V C

Class VI Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Saiyam (Partap House) VI B
Position-2
Position-3

Class VI Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Vasundhra (Partap House) VI A
Position-2 Vinika Saini (Partap House) VI D
Position-3 Damanpreet (Nalwa House) VI D

Class VII Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Abhay (Shivaji House) VII C
Position-2 Sahil Saini (Partap House) VII D
Position-3 Prince (Shivaji House) VII D

Class VIII Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Shubh Atri ( Ranjit House) VIII C
Position-2 Hirdesh (Shivaji House) VIII D
Position-3 Hritik (Partap House) VII B

Class VIII Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Vaidehi (Ranjit House) VIII B
Position-2
Position-3

Class IX Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Drishti (Ranjit House) IX C
Position-2
Position-3

Class X Winners(Boys)

Position Name Section
Position-1 Lakshay (Shivaji House) X B
Position-2
Position-3

Class XI Winners(Girls)

Position Name Section
Position-1 Vrinda (Ranjit House) XI B
Position-2 Muskan (Ranjit House) XI B
Position-3 Vaishali (Nalwa House) XI B

INTERHOUSE BOXING TOURNAMENT

The Annual Inter house Boxing Tournament took place in the school premises on 22 July 2015 with energetic students ready to show their skills . Various round of competition in different categories were held.
The Best boxer prize in Junior Category was given to Pankaj, while Gurkirat & Ishani were announced the best boxers in the girls category. Devpal ,Siddharth Saini & Manjot of class IX B won the best boxers prize in the senior category.

b2 b3 b4 b5

List of Prize Winners(Boys)

Weight Winner Name House Name Runner Up Name House Name
18-20 Kg Sidharth Saini Shivaji Prince Shivaji
20-23 Kg Harshit Shivaji Harmaanpreet S. Ranjit
26-29 Kg Navneet Nalwa Prem Nalwa
29-32 Kg Kirti Nalwa Diner Nalwa
32-35 Kg Pankaj Pratap Jatin Pratap
35-38 Kg Devpal Pratap Harpreet S. Pratap
38-41Kg Jaidep Nalwa Abhijeet Shivaji
45-48 Kg Satwinder Nalwa Preet Shivaji

List of Prize Winners(Girls)

Weight Winner Name House Name Runner Up Name House Name
18-20 Kg Ishani Ranjit Dilpreet Shivaji
25-28 Kg Simran Pratap
28-31 Kg Yashmeen Nalwa
48-52 Kg Manjot Nalwa Harmeet Ranjit
57-60 Kg Deeraj Ranjit Piyush Nalwa

INTERHOUSE CRICKET TOURNAMENT

Cricket is the latest craze among students . The honour, fame & fortune earned by cricket stars captivate many. To satiate the students’ desire to play cricket & show their talent, An Inter House Cricket Tournament was organised in the month of May where Ranjit House walked away with the winning trophy.

y2y3y4y6

RESULT (SENIORS)

MATCH Team (Vs) Winner Runner Up
I-MATCH RANJIT HOUSE V/S PARTAP HOUSE RANJIT HOUSE PARTAP HOUSE
II-MATCH NALWA HOUSE V/S SHIVAJI HOUSE NALWA HOUSE SHIVAJI HOUSE
FINAL-MATCH RANJIT HOUSE V/S NALWA HOUSE RANJIT HOUSE NALWA HOUSE
SNO. PLAYERS OF WINNING TEAM PLAYERS OF RUNNER UP TEAM
1. SHUSHANK PIYUSH
2. SHAKTI KULJEET
3. KHUSHPREET ANKIT
4. NITIN GURLEEN
5. CHIRAG RAHUL
6. KARAN MANISH
7. SIDHARTH BALJEET
8. PAVNEET SNEHDEEP SINGH
9. DEEPAK ISHPREET
10. ADITYA MUNISH
11. HARVINDER ANMOL
12. KARAMJEET ANUBHAV
13. HARSHIT SAAJAN
14. SANJAY
15. RASHMIT
16. KESHAV

RESULT (JUNIORS)

MATCH Team (Vs) Winner Runner Up
I-MATCH SHIVAJI HOUSE V/S RANJIT HOUSE SHIVAJI HOUSE RANJIT HOUSE
II-MATCH NALWA HOUSE V/S PARTAP HOUSE NALWA HOUSE PARTAP HOUSE
FINAL-MATCH NALWA HOUSE V/S SHIVAJI HOUSE NALWA HOUSE SHIVAJI HOUSE
SNO. PLAYERS OF WINNING TEAM PLAYERS OF RUNNER UP TEAM
1. ABHISHEK YUVRAJ SINGH
2. SMARTH ADITYA
3. KULJEET PRATEEK
4. ABHINAV ADITYA
5. JASKIRAT ARYAN
6. BISAMPREET PARAS
7. RAHUL SMARTH
8. TEJVEER DEV SACHDEVA
9. HARDEEP SUJAL
10. RAGHAV AMRITPAL
11. PREM JASHAN
12. ROHAN ANSH
13. ARSHPRIT AKASH
14. ABHINAV GOEL VISHAL
15. RISHABH VAIBHAV
16. JAPNEET VAIBHAV
17. DEEPANSHU
17. SATNAM

INTERHOUSE HOCKEY TOURNAMENT

Hockey is the intrinsic part of the culture of our nation. To promote our national game an Inter House Hockey match for boys and girls was played in which House Nalwa walked away with the winning trophy in boys category and House Ranjit in girls category.

h1 h2 h4 h5

 

RESULT (BOYS)

MATCH Team (Vs) Winner Runner Up
I-MATCH NALWA HOUSE V/S RANJIT HOUSE NALWA HOUSE RANJIT HOUSE
II-MATCH PARTAP HOUSE V/S SHIVAJI HOUSE PARTAP HOUSE SHIVAJI HOUSE
FINAL-MATCH NALWA HOUSE V/S PARTAP HOUSE NALWA HOUSE PARTAP HOUSE

BEST PLAYER – SAHILDEEP (Total – 2 Goals)

SNO. PLAYERS OF WINNING TEAM PLAYERS OF RUNNER UP TEAM
1. LALIT NITESH
2. NAVJOT GURNECHAL
3. SANCHIT RUPINDER
4. PAWAN HARMAN
5. SAHILDEEP SUKHWINDER
6. ROHIT ANMOL
7. HARDEEP SAHEJBEER
8. KARANVEER SIMRANJEET
9. MANDHIR JASKARAN
10. MANDEEP ABHAY
11. MANAN PRABHDEEP
12. TOSHIT MANINDER
13. NAVJOT ARYAN M
14. SAMARDEEP PRIYANSH
15. JASHANDEEP SMARTH
16. PUSHPREET HARKIRAT

 

RESULT (GIRLS)

MATCH Team (Vs) Winner Runner Up
I-MATCH RANJIT HOUSE V/S SHIVAJI HOUSE RANJIT HOUSE SHIVAJI HOUSE
II-MATCH PARTAP HOUSE V/S NALWA HOUSE PARTAP HOUSE NALWA HOUSE
FINAL-MATCH RANJIT HOUSE V/S PARTAP HOUSE RANJIT HOUSE PARTAP HOUSE

BEST PLAYER – NASREENA (Total – 2 Goals)

SNO. PLAYERS OF WINNING TEAM PLAYERS OF RUNNER UP TEAM
1. NASREENA JASDEEP KAUR
2. AMARPREET SIMRANJEET KAUR
3. JASPREET KAUR JASMEEN KAUR
4. DOLLY ARSHDEEP KAUR
5. SIMRAN ANJU
6. AANCHAL PRABHJOT
7. KASHISH JASLEEN KAUR
8. MANDEEP KAUR KANIKA
9. PREETI RIDDHIMA
10. VANSHIKA AVNEET
11. PARVINDER KAUR KAMALJEET
12. CHANPREET MANMEET
13. HARSHITA
14. JASLEEN
15. AMANDEEP

5th DAY N NIGHT CRICKET TOURNAMENT

5th Day n Night Cricket Tournament was held in our school on 1 April 2015 – 4 April 2015 and the Opening ceremony was done by the famous IPL player Mr. Manpreet Singh Gony, who was the Chennai’s leading wicket taker. Sixteen teams participated in the championship from all over India & Springdales team was the wining team.

y2

News & Events


* Revision Schedule is going to start from 9th August 2018.

*Art n Craft Exhibition held on 28th July 2018.

Students Birthday
1 Sep. Shorya, IV E

1 Sep. Priyanshu, V B

1 Sep. Jaspreet, IV D

1 Sep. Tripti, X B

1 Sep. Tanish, V A

2 Sep. Simran, XII B

2 Sep. Navjot, XII C

2 Sep. Tanish, X A

2 Sep. Kanchan, XI A

2 Sep. Chesta, IX A

2 Sep. Namanjot, PreNur Poppy A

2 Sep. Jasmeet , II A

2 Sep. Namish , II A

2 Sep. Harman, III B

2 Sep. Yash, Nur Rose

2 Sep. Isha, VI B

2 Sep. Navneet, IV B

2 Sep. Nandini, XII A

2 Sep. Manmohan , XII A

School Toppers


XII Toppers 2018


XII Toppers 2018


X Toppers 2018





Contact Us